Dask Sorgulama İslemleri Nasıl Yapılır?

Dask Sorgulama İslemleri Nasıl Yapılır? Dask sorgulama işlemlerinizi nasıl yapıldığını anlattığımız bu yazıda, Dask Poliçe Sorgulama, Dask Hesaplama gibi işlemlerinizin de nasıl yapılabileceği hakkında bilgiler bulacaksınız. Dask (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) 99 depreminden bu yana Zorunlu Deprem Sigortasını hayatımıza getirdi.

Jeolojik yapısı dolayısıyla ile ciddi deprem riski taşıyan ülkemizde Zorunlu Deprem sigortanız her yıl yenileniyor. Devlet ve sigorta sektörünün deprem sonrası durumlarda hasarın en kısa süreside giderilmesi ortak çalışma yürüttüğü bu sigorta türü deprem gerçeğinden kaçamayacağımız konumumuz dolasıyla çok büyük önem arz etmekte. Lütfen Zorunlu Deprem Sigortanızı yaptırmayın.

Dask Sorgulama

dask-sorgulama
Dask Police Sorgulama

Dask sorgulama işlemlerinizi e-devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/dask-police-sorgulama) sistemde kayıtlı poliçeniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi bu yöntemle sadece poliçeniz durumunu öğrenebiliyorsunuz.

Dask Poliçe Sorgulama

Dask Poliçe Sorgulama işlemleriniz ise https://dask.gov.tr/e-services/portal/searchPolicy adresinden Dask resmi sitesinden de yapabilirsiniz. Poliçe numaranızı bildiğiniz durumlarda Poliçe detaylarına ulaşmanız mümkün. Aksi takdirde buradan da poliçe durumunuzu yani var olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Dask Prim Hesaplama

Yine https://www.dask.gov.tr/e-services/portal/calculatePremium üzerinden Dask resmi sitesinden Prim hesaplamızı yapabilirsiniz

Dask Poliçe Prim ve Bedeli hesaplaması yapmak için bu bilgilere sahip olmanız gerekmektedir;

  • Binanın İl/İlçe/Bucak/Köy bilgisi,
  • Binanın bulunduğu binanın yapı tarzı bilgisi
  • Binanın inşa yılı bilgisi
  • Dairenin yüz ölçümü (m2) bilgisi
  • Poliçenin yenileme bilgisi (Burada ilk defa oluşturulacak poliçeler için “Yenileme İndirimi Bulunmamaktadır.”, birinci yıl yenilemesi için “1.Yıl Yenileme İndirimi %10”, poliçenin ikinci yıl ve daha sonraki yenileme dönemleri için ise “2.ve sonraki Yıl Yenileme İndirimi %20” alanı seçilmelidir.)Dask Prim Hesaplama

Zorunlu Deprem Sigortası Olmadığı Sürece Meskenizle ilgili hiçbir işlem gerçekleştiremezsiniz!

587 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri ile birlikte Kamu Kuruluşları, Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırmış ve primini ödemiş olduğunuzu belgelemedikçe binalarınızla ilgili tapu tescil işlemleri,  doğalgaz ve su abonelik işlemleri dahil hiçbir işlem yapamazsınız.

Dask sorgulama işlemlerinizi alım-satım sürecinden önce kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.

Ayrıca, DASK’ı olmayan meskenler için kiralama, alım/satım gibi işlemler de yapamazsınız. DASK süresinin dolması halinde ise bu sigortanın tekrar yenilenmesi gerekiyor. DASK 1 yıl süre için geçerli sayılıyor.

Hangi Yapılar DASK Kapsamında?

Dask Sorgulama İslemleri Nasıl Yapılır?

  • Tapulu ve özel mülke tabi taşınmazlar üzerine mesken olarak inşa edilmiş binalar,
  • 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler
  • Binaların içinde yer alan  büro, ticarethane ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler,
  • Doğal afetler sonucu Devlet tarafından yaptırılan veya kredi ile yapılan meskenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir