Kasko Sigortası Hakkında Sorulan Sorular ?

Kasko Sigortası Hakkında Sorulan Sorular ?

Soru:Hazine Müsteşarlığı’nın kasko sigortasında yaptığı değişiklikler ne zaman yürürlüğe girdi? Değişiklikler hangi poliçeleri kapsayacak?
Cevap:1 Nisan 2013 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Değişiklikler 1 Nisan 2013 tarihinden sonra yapılacak poliçeleri kapsayacak. Yürürlükte olan poliçelerinse süresi bitince yenilemeleri bu değişiklikleri kapsayacak şekilde düzenlenecektir.

Soru: Poliçede sigorta değeri yer almıyor? Hasar ödemeleri nasıl yapılacak?
Cevap: Primin belirlenmesinde ve hasarın ödenmesinde aracın piyasa rayiç değeri baz alınacaktır. Bu nedenle sigorta şirketleri piyasa rayiç bedellerini nereden tespit ettiklerini, neyi referans aldıklarını mutlaka poliçe üzerinde belirtmelidir.

What they wish to examine is the capacity to assess.
Graduate and expert college entries are very distinct! To remain sane, you ought to earn an attempt to move out together with fulfill your essay creator free online. In addition, we provide elite last teaching by the top LSAT tutors within the state in addition to application aid. Pursuing your basic, the following measure you should take to go into a law profession is always to consider the Law School Admissions Test or last.
Adulthood is among the most frequent adjectives admissions committees utilize to characterize the best grad or pro college pupil. Few an exceptionally higher LSAT with an extremely greater GPA and you’re set to see any school you need.

Soru: Poliçede rayiç bedel için referans alınan/alınacak kurum yazmıyorsa hasar ödemesi nasıl yapılacak?
Cevap: Herhangi bir nedenden dolayı rayiç bedel için referans alınan kurum belirtilmedi ise; hasar, Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınladığı rayiç bedel listesine göre ödenecektir.

Soru: Rayiç bedellerin belirlenmesinde hangi kurumlar referans alınabilecek?
Cevap: Türkiye Sigorta Birliği, oto alım-satımı yapılan internet siteleri, oto pazarları, oto galerileri, bayiler ya da bu konuyla ilgili kuruluşlar referans alınabilecek.

Soru: Araçların rayiç bedelleri nasıl belirlenecek?
Cevap: Sigorta şirketlerinin bir kısmı Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınladığı kasko değer listesini baz alırken, bir kısmı alım-satım yapılan internet siteleri, galeriler ve oto acentelerinden alacakları fiyatların ortalamasını rayiç değer olarak belirleyecekler.

Soru: Yeni uygulamada yer alan kasko ürünleri ve teminatları nelerdir?
Cevap: Kasko sigortasında yer alan teminatlar aşağıdaki gibidir;

Kasko Sigortası Hakkında Sorulan Sorular ?

Aracın karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması,
Gerek hareket gerek durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar,
Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar,
Aracın yanması,
Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi.
Yeni uygulama ile 1 Nisan2013 tarihinden itibaren sigorta şirketleri “dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko” adı altında 4 farklı poliçe düzenleyecektir.

Dar Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarından bir kısmı için teminatın verildiği üründür.
Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı için teminatın verildiği üründür
Genişletilmiş Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden bir kısmı için teminatın verildiği üründür.

Tam Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek tüm riskler için teminatın verildiği üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir