Trafik Kazası Sonrası Ne Yapmalıyız ?

Trafik Kazası Sonrası Ne Yapmalıyız?

Öncelikli olarak kazaya sebebiyet verebilecek tehlikeleri karşı önlemlerimizi almalı ve bakımları zamanında yaptırmalıyız.Aracı agresif sürmekten kaçınmalı,güvenli sürüş tekniklerine uygun ve en önemli trafik kurallarına uyarak hareket etmeliyiz.Bütün bunlara rağmen trafik kazası gerçekleşirse yapmanız gereken en önemli şey, kaza sonrasında araçlarınızın fotoğraflarını çekip mümkün olan en kısa sürede sigorta acentenize başvurun.

Trafik Kazası Sonrası Sakatlık Hali

Haklı olduğunuzu kanıtladığınız trafik kazaları sebebiyle bedenen güç kaybı veya sürekli bir sakatlık hali oluştuğu takdirde sigorta sahipleri bu sakatlıktan doğan zararlarının teminatını sigorta şirketlerinden isteyebilmektedir.

Borçlar kanunun 41. Maddesince koruma altına bu hakkınız şu şekilde belirtilmektedir.  ‘‘Gerek kasten gerek ihmal ve teseyyüp yahut tedbirsizlik ile haksız bir surette diğer kimseye bir zarar ika eden şahıs, o zararın tazminine mecburdur.’’ “Bedensel bir zarara uğrayan kimse, çalışma gücünün tamamını veya bir kısmını yitirmekten ve ilerde iktisadi yönden karşılaşacağı yoksulluktan doğan zararını ve bütün masraflarını isteyebilir”

Trafik Kazası Sonrası Ne Yapmalıyız ?

trafik-kaza-tezminati-nasil-hesaplanir
Trafik Kazasi Tazminati Zaman Asimi

Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Trafik Kazası Tazminatını hesaplanırken etken birçok faktör bir arada değerlendirilir.Eğer bir ölüm söz konusu ise vefat eden kişinin yaşı, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı,aylık kazancı ve potansiyel ömrü göz önüne alınarak bir hesap çıkartılır.

Vefat eden kişi bir yetişkin değil de bir çocuk ise; kişinin ileride ailesine destek olabileceği ihtimali düşünülerek aile bireylerinin yaşı, vefat eden kişinin gelecekte onlara verebileceği potansiyel destek hesaplanarak kişilerin bu destekten mahrum kalması sonucu doğan teminat devreye girer.

Fiziksel hasarın oluştuğu durumda, yaralanma sonucu görülecek tedavinin masrafları, bu süre zarfında kişinin iş yapamamazlık durumundan meydana gelen maddi kayıp hesaplanarak tazminat sağlanır.

Uzuv kaybı veya felç gibi sürekli sakatlık durumlarında ise kişinin iş kaybına bu durumların etkisi kişinin manevi ve psikolojik hasarı da göz önünde bulunduralarak hesaplanır. Bu miktar 200.000 TL kadar çıkabilmektedir.

Tazminat Ödeme Süresi Ne Kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz evrakları eksiksiz ve tam olarak teslim ettiğiniz durumda ödemeler 8 iş günü içerisinde ödeme yapılır. Zaman aşımına uğramamak için olaydan sonra en geç 2 yıl içinde gerekli evraklar ile birlikte başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Üzerinden 2 yıl geçmiş olan kazalar kanunen zaman aşımına uğradı için kabul görmemektir.

Bu teminatlar faydalanabilmek için mutlaka trafik sigortanızı yaptırın ve teminatlarınızdan emin olun. Umarız hiçbir zaman ihtiyacınız olmaz ama en uygun fiyatlarla size en yakın acentelerden teklif almak için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir