Yeni Evinize Taşınmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Taşınmak herkes için hem heyecan verici hem de oldukça yorucu ve detaylı bir süreçtir. İster kendinize ait yeni bir eve, ister kiralık bir daireye, isterseniz başka bir şehre ya da ülkeye taşının, dikkat edilmesi gerekenler neredeyse aynıdır. Taşınma süreci boyunca bilmeniz gereken ve belki de taşınma kararı alana dek farkında olmadığınız pek çok detay vardır. Göz önünde bulundurmanız gereken noktalara örnek olarak; yeni evinizin muhitini, çevresindeki ulaşım detaylarını, hastane, eczane gibi elzem ihtiyaçlara olan yakınlığını, eğer çocuklarınız varsa okullara olan mesafesini, muhitin güvenilir olup olmadığını, yeni eve taşınma masraflarını, boya, badana, tamir masraflarını ve temizlik masraflarını sayabiliriz.

Taşınma süreci boyunca oldukça yorulacağınız için eşyalarınızı toparlamaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olacaktır. Taşınmaya başlayana kadar ne kadar eşyanızın olduğunu asla bilemezsiniz. Uzun süredir bakmadığınız dolaplar, çekmeceler, en üstteki raflar, varlıklarından sizin bile artık haberdar olmadığınız eşyalarınızı barındırıyor olabilir.

İşinize Yarayabilecek Taşınma Önerileri

Yeni evinize yapacağınız taşınma hazırlıklarına oldukça erken başlamak, taşınma günü yaklaştıkça yaşayacağınız stresi de azaltacaktır. İlk olarak en az kullandığınız eşyalardan ya da depo olarak kullanılan ve kapağını çok sık açmadığınız dolaplardan başlayarak eşyalarınızı toparlarsanız, atılacakları ya da verilecekleri de daha rahat ayırabilirsiniz. Üstelik bu tarz az kullandığınız eşyalarla başlamak, taşınma süresi boyunca evinizde yaşanacak olan kargaşa ve kaosu da azaltacaktır.

Yeni evinize taşınma süreci boyunca en çok ihtiyacınız olacak malzemelerden birisi de kolilerdir. Marketlerden ya da bakkallardan fazla olan ve kullanmadıkları kolileri rica edebilirsiniz. Ambalaj satan mağazalardan kendiniz de koli alabilirsiniz. Koli alırken farklı farklı ebatlarda almaya dikkat edin. Böylece değişik büyüklerdeki eşyalarınızı daha rahat kolileyebilir ve çok kırılgan olanları küçük kolilere koyduktan sonra daha büyük olan kolilerin içerisine oturtabilirsiniz. Kolileri bantlamak için bol miktarda selobanta ihtiyaç duyacağınızı da göz önünde bulundurmanız iyi olacaktır.

Evinizdeki eşyaları toplarken oda oda toparlanmak da taşınma kargaşasını atlatmak adına uygun bir çözüm olabilir. Bu şekilde ilerlerseniz hem tüm eviniz aynı anda dağılmamış olur, hem de hangi koliye hangi eşyanızı koyduğunuzu da daha net belirleyebilirsiniz. Hazırladığınız kolilerin üstüne, kendinizin anlayabileceği şekilde küçük notlar almak ve içinde neler olduğundan bahsetmek de yeni evinizde eşyalarınızı yerleştirirken işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Böylece hangi kolide hangi eşyanızın olduğunu bilebilecek ve ona göre bir yerleştirme planı yapabileceksiniz. Bu da yeni ev ortamına hem alışma hem de yerleşme sürenizi kısaltacaktır.

Kolileme yaparken kırılacak ya da ezilecek eşyalarınız için balonlu naylonlardan alabilirsiniz. Kırılacak eşyalarınızı bu naylonlara güzelce sararak nakliye sırasında oluşabilecek hasarları önlemiş olursunuz. Eğer balonlu naylonlardan almak istemezseniz de evinizdeki havlu, çarşaf, masa örtüsü gibi tekstilleri, kırılacak eşyalarınızı sarıp sarmalamak için kullanabilirsiniz. Değer verdiğiniz eşyalarınızı kolilerin içerisine rastgele koymamalı, onları bu şekilde güzelce paketlemelisiniz. Böylece istenmeyen kazaların ve kötü sürprizlerin önüne geçmiş olursunuz.

Ev Taşırken Pratik Bilgiler

Taşınma süreciniz boyunca çok fazla detayla ilgilenmek durumunda kalacağınız için, birkaç pratik bilgi ile bu süreci daha az stresle ve hasarla atlatabilirsiniz.

Su, Elektrik, Doğalgaz, Kablo TV ve İnternet

Taşınmak büyük bir projedir. Sadece siz ve eşyalarınız değil, kullandığınız su, elektrik, doğalgaz, kablo tv ve internet aboneliklerinizi de taşıtmanız gerekeceğini aklınızdan çıkartmayın. Bunun gibi işler için de bir gününüzü ayırmayı unutmayın.

Badana, Boya

Yeni evinizi boyatmanız ya da çıktığınız evi boyanmış olarak teslim etmeniz gerekebilir. Hangisinin gerekli olduğunu belirleyin ve en iyi hizmeti, en uygun fiyatlara yapabilmek için araştırmalarınızı yapın. En uygun boyacıyı bulduğunuzda, boya ve badana işlerinizi taşınma gününden en az 3 gün önce yaptırmanız, hem evden boya kokusunun çıkması hem de sonrasında temizlik yapılabilmesi için faydalı olacaktır.

Yeni Eviniz İçin Bir Yerleşim Planı

Yeni evinize mevcut eşyalarınız sığmayabilir ya da yetmeyebilir. Bu durumda bazı eşyalarınızı satmanız ya da vermeniz gerekebilir. Eğer eşyalarınızı satabilirseniz yeni eve taşınma masrafları bir nebze de olsa karşılanabilir. Planlarınızı yaparken bu ihtimali de göz önüne almayı unutmayın.

Bitkileriniz

Taşınırken bitkilerinizin de taşınması gerektiğini ve narin olanların biraz hırpalanabileceğini unutmayın. Gerekirse nakliye firması ile bu durumu konuşun ve kendiniz götürebilirseniz bitkilerinizi bu şekilde taşıyın.

Evcil Hayvanlarınız

Eviniz sadece sizin değil, varsa evcil hayvanlarınızın da evi. Bu süreç onlar için de yıpratıcı ve zor olabilir. Neler olduğunu tam olarak da anlayamadıkları için özellikle taşınma günü, evin içerisinde tanımadıkları pek çok insan gezinirken, evcil hayvanlarınız strese girecektir. Bu durumun önüne geçmek için, varsa bir arkadaşınıza ya da tanıdığınıza çok sevdiğiniz can dostunuzu emanet edebilirsiniz.

Buzdolabı

Yeni eve taşınma sürecinde, genellikle en son akla gelen kalemlerden birisi de buzdolaplarıdır. Buzdolabınızı taşınma gününe kadar mümkün olduğunca boşaltmaya çalışın. Özellikle derin dondurucu kısmındaki gıdaları tüketmeye çalışın. Eğer bu pek mümkün değilse, nakliye sırasında mini bir buzdolabı, portatif bir soğutucu ya da uzun süre soğuk tutan poşetlerden faydalanabilir ve böylece gıdalarınızın en doğru şekilde taşınmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca buzdolabınızı yeni evinize yerleştirdikten sonra 24 saat boyunca çalıştırmamanız gerektiğini de unutmayın.

Evden Eve Taşıma Firması İle Anlaşırsanız

Taşınma işlemleri için evden eve taşıma firmalarından birisi ile de anlaşabilir böylece iş yükünüzü oldukça azaltabilirsiniz. Bu tarz firmaların bir kısmı sizin için tüm eşyalarınızı paketler, koliler ve kaldırıp toparlar. Eğer vaktiniz yoksa ya da eşyalarınızı kolilemek, tek tek elden geçirmek size angarya bir iş olarak geliyorsa, böyle bir firmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda eşyalarınızın bir listesini yapmanız ve sonrasında bu listeyi kontrol etmeniz, hem sizin hem de firma için yararlı olacaktır. Böylece herhangi bir aksilik yaşanması durumunda, eksik olan ya da bulamadığınız eşyanızı, hazırladığınız listenin de yardımı ile kolayca bulabilirsiniz.

Çoğu nakliye firmasının evden eve nakliyat sigortasının kapsamı oldukça dardır. Araç yolda kaza yaptığında ya da başka bir aksilik olduğunda eşyalarınızın göreceği zararı karşılamayabilirler. Anlaştığınız nakliye firmasının sigorta kapsamını detaylıca öğrenin. Bu tarz aksiliklere fırsat vermek istemiyorsanız da kendiniz kapsamlı bir eşya sigortası yaptırabilirsiniz.

Ayata Sigorta taşınma sürecinde meydana gelebilecek her türlü durum için oldukça kapsamlı bir paket sunar. Ayata Sigorta konut ve eşya sigortası ile tesisattan elektrik işlerine, anahtar işlerinden taşınma masraflarına dek oldukça geniş bir yelpazede hizmet alabilirsiniz. Ayrıca yeni eve taşınırken ihtiyacınız olacak kuru temizleme hizmetleri, kombi bakımı, klima temizliği ve halı yıkama gibi pek çok detay sizin için Sigorta Cini’nin Ayata Sigorta konut ve eşya sigortası paketinde yer alır. Dilerseniz Sigorta Cini’ni ziyaret ederek çok daha kapsamlı bilgi sahibi olabilir ve oluşabilecek tüm olumsuzluklar için önleminizi Ev Cini Eşya Sigortası ile önceden alabilirsiniz. Böylece yeni evinizdeki yeni hayatınıza başlarken kendinizi çok daha güvende hissedebilir ve ihtiyacınız olan her türlü yardımda arkanızda bir destek olacağının bilinci ile rahatlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir